2014 m. kovo 27 d., ketvirtadienis

Kas tas Paleo

Nors tik pusmetį gyvenu primal gyvenseną, tačiau rezultatai jaučiasi ir gana smarkiai. Tad pagalvojau, kad ta proga, jog visai neblogai sekasi, pradėsiu rašyti blog'ą (nes rašyti man patinka), gal kam bus jis naudingas, bet šiuo metu mano tikslas yra aprašyti savo patyrimus, receptus, įdomius straipsnius, šiek tiek "vadovėlinio" mokslo ir kad draugai ir ypač šeimos nariai, kurie nelabai skaito angliškai, galėtų plačiau sužinoti, ką aš (ir 80% laiko mano vyras) darau, norėdama pagerinti savo sveikatą, savijautą ir fizines galimybes.

Tad trumpai, kas yra primal (ar paleo) gyvensena? Visų pirma, tai kiekvienas turi savo suvokimą, kas tai yra ir kokia bus jų asmeninė versija. Aš tikrai geriau neparašysiu nei L.Cordain, Robb Wolf, M. Sisson, C.Kresser  ir daugybė kitų, kurių knygos paremtos moksliniais straipsniais ir tyrimais, tačiau aš galiu tai parašyti lietuviškai. Esmė- kaip mes gyvenome iki žemdirbystės pradžios.

Į primal gyvenseną įeina keletas aspektų:
-Mityba
-Fizinis aktyvumas
-Miegas
-Streso valdymas

Kiekvienas, mano nuomone, vienodai svarbus. Bet, pradėkim nuo mitybos, nes aš pradėjau nuo jos ir ja labiausiai domiuosi. Šis įrašas bus bendri bruožai ką daryti, o ne kodėl.

Visa primal arba paleo mityba pagrįsta grūdų, pieno produktų, cukraus ir jo pakaitalų bei ankštinių daržovių eliminavimu. Šie produktai yra labiausiai netoleruojami mūsų organizmų. Gliutenas, kuris yra grūduose, sukelia labai rimtą ligą celiakiją (arba žmonės, kurie serga celiakija labai netoleruoja gliuteno, čia jau kaip pažiūrėsi, bet išsamiau vėliau). Taip pat grūduose esantis gliutenas ir kitos medžiagas siejamos su daugeliu autoimuninės kilmės ligų, bei sukelia insulino pakilimus, kas sukelia atsparumą insulinui, dėl ko išsivysto diabetas. Pienas yra labai hormoniškai aktyvus maisto produktas, kuris išbalansuoja mūsų hormoninę sistemą, be to jame esantys angliavandeniai ir baltymai ne visų žmonių yra toleruojami (yra išimtys ir apdoroti produktai, kaip kefyras, natūralus jogurtas, sviestas yra mažiau "aktyvūs").

O ką valgyti? Mėsą, jūros gėrybes, kiaušinius, daržoves, vaisius, riešutus, sėklas, medų ir juodą šokoladą ( 70% kakavos ir daugiau). Šie produktai laisvai pakeičia grūdus ir jų užtenka iškepti tortus, pyragus, sausainius, duonas ir kt. skanumynus, jei jums to trūksta.

Mitybos pagrindą sudaro baltymai ir riebalai, o angliavandenių reiktų valgyti mažiau, ir geriausia, kad jie būtų gaunami su daržovėmis (ne krakmolingomis), kurių galima valgyti iki soties.
Sverbu pakankamai valgyti žuvies ir kitų jūros gėrybių, nes jei pirksite ne žole maitintų ir natūraliai užaugintų gyvulių mėsą (t.y. šertų grūdais) mėsoje bus labai daug omega 6 (uždegiminių) ir mažai omega 3 (priešuždegiminių) riebalų rūgščių. Taip pat rekomenduočiau žuvų taukus ar žuvų taukų kapsules ir visai nesvarbu, ar valgote grūdus, ar ne.

Kitas svarbus aspektas-mankšta.Galima pamiršti kasdienius bėgiojimus, dviračio mynimą iki devinto prakaito, aerobiką ir panašią kardio (ištvermės) veiklą. Tai vadinamas chroniškas (lėtinis) kardio, kai dirbate submaksimalioms ištvermės pastangom ilgą laiką. Jei tai pakeisite vaikščiojimu ar ramiu pasivažinėjimu dviračiu, riedučiais, riedlente, bus daug sveikiau širdžiai, sąnariams ir sveikam protui, tiesa, tai daryti reikia bent 4 val per savaitę. Bet apie tai, kodėl- vėliau, kaip minėjau, dabar-bendri bruožai. Kitas svarbus dalykas yra sunkių daiktų kilnojimas, kaip išsireikštų Mark Sisson. Tai jėgos treniruotės kelis kartus per savaitę, kur turite spėti išeiti iš sporto klubo per 30 min (su apšilimu). Taigi, reikia dirbti sunkiai, bet trumpai. Mano treniruotė trunka apie 20 min. Ir, galiausiai, reikia nepamiršti "žaisti", t.y., turėkite kokį nor saktyvų pobėgį nesvarbu ar tai futbolas, slidinėjimas, skraidančios lėkštės mėtymas, buriavimas ar žaidimas su šunim ar vaikais. Skirkite tam bent valandą per savaitę.

Trečias dalykas, kurį reikia puoselėti yra miegas. Miego trūkumas gali lemti ne tik blogą bendrą savijautą (noriu miego), bet ir daugybę kitų problemų, išbalansuoti hormonines sistemas, sutrikdyti atmintį, auginti riebalų masę ir versti organizmą jaustis taip, lyg jus tuoj suvalgys kardadantis tigras, skirtumas tas, kad ta savijauta bus visą dieną.

Galiausiai svarbu tvarkytis su stresu ir visai nesvarbu, ar tai pykčiai su šeimos nariais, eismo kamščiai, spaudimas darbe ar kitos kasdienės situacijos- tai lėtinis stresas, prie kurio mūsų organizmai neprisitaikę.

Tokie yra primal gyvensenos bendri bruožai.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą